Proces spawania polega na łączeniu materiałów lub elementów poprzez ich miejscowe nagrzanie i następne stopienie w miejscu łączenia z dodaniem lub bez dodawania spoiwa. Łuk spawalniczy stanowi źródło ciepła i jest tworzony przez prąd generowany przez spawalnicze źródło prądu.

Metody spawania dzielą się na:
  • metody generowania ciepła
  • metody sposobu poddawania materiału dodatkowego

Spawanie metodą TIG polega na wykorzystaniu ciepła generowanego jedynie przez łuk, co powoduje, że spawane łukowo elementy stapiają się ze sobą. Przed rozpoczęciem procesu spawania należy przygotować krawędzie spawanych elementów tak, aby uzyskać rowek spawalniczy, np. V-kształtny. Spawaniu najczęściej poddaje się metale takie, jak aluminium, stal nierdzewną oraz stal węglową. Spawać można także tworzywa sztuczne, natomiast w tym przypadku źródło ciepła stanowi gorące powietrze lub rezystor elektryczny. Metoda TIG pozwala uzyskiwać bardzo ładne spoiny, dlatego też jest ona wykorzystywana w przypadku spoin widocznych lub wymagających wyjątkowej precyzji.

Łuk spawalniczy jest impulsem elektrycznym, który przepływa między elektrodą spawalniczą a elementem spawanym. Proces odbywa się przy generowaniu dużego napięcia lub gdy osoba spawająca uderzy elektrodą w element spawany.

Łuk elektryczny jest podstawą spawania łukowego i polega na łączeniu materiału bazowego spawanych elementów z materiałem dodatkowym, tworząc w ten sposób spoinę. Do uzyskania trwałej i gładkiej spoiny, niezbędne jest dostosowanie napięcia spawania i prędkości poddawania drutu do materiału spawanego oraz jego właściwości.

Procesy spawalnicze podlegają wielu szczegółowym normom, a wymogi dotyczące maszyn spawalniczym ujęte są w normie IEC 60974-1.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o Naszej pracy, napisz do Nas na adres: biuro@jardcreative.com!