Malowanie proszkowe elektrostatyczne jest jedną z dwóch odmian malowania proszkowego i wymaga zastosowania urządzeń, które wytwarzają efekt ładowania cząstek farby. Farba proszkowa ma granulację w granicach od ok. 10 µm do ok. 100 µm. Podawanie farby jest wspomagane sprężonym powietrzem, które dodatkowo wykorzystuje się do fluidyzacji proszku. W powszechnym użyciu są farby poliestrowe, epoksydowe, poliuretanowe, silikonowe a także epoksydowo-poliestrowe.

Malowanie farbami proszkowymi polega na nakładaniu farby proszkowej na powłokę metalową techniką natrysku elektrostatycznego. W chwili powstania pola elektrostatycznego, malowana powierzchnia przyciąga jej cząsteczki, w związku z czym drobinki farby są w czasie natrysku ładowane ujemnie, natomiast cząsteczki powierzchni są naładowane dodatnio. Taki proces jest możliwy, dzięki temu, że przez cały układ przebiega prąd o stałym napięciu i natężeniu. W wyniku tego działania, drobinki farby zostają przyciągnięte do powierzchni i przylegają do niej równomiernie, nawet w przypadku elementów o niedużych rozmiarach. W tym przypadku, malowanie jest względnie proste, ponieważ nie jest wymagane obracanie przedmiotu. W przypadku elementów o większych gabarytach, konieczny jest natrysk z każdej strony, ponieważ jednostronny nie wystarczy, aby w sposób dokładny pokryć całą powierzchnię.

Istnieją dwie metody elektrostatycznego ładowania farby proszkowej:

  • Metoda korony – wykorzystywane jest wysokie napięcie oraz pistolet natryskowy posiadający elektrodę. W momencie przepływu prądu przez pistolet, wytwarzane jest pole elektrostatyczne między uziemionym, malowanym elementem, a elektrodą. Ta metoda umożliwia osiadanie się cząstek farby na powierzchni.
  • Metoda tarciowa – ładowanie farby odbywa się na skutek tarcia cząsteczek farby o ściany pistoletu. Nie wszystkie farby proszkowe mogą zostać wykorzystane przy tej metodzie takie, jak np. metaliczne farby proszkowe, które nie posiadają niezbędnych właściwości dielektrycznych.

Malowanie proszkowe elektrostatyczne wiąże się z efektem Faradaya. Cząsteczki farby przyciągane są do powierzchni, która usytuowana jest najbliżej, przez co pokrycie farbą powierzchni o skomplikowanych kształtach jest utrudnione. Poprzez malowanie elektrostatyczne ciężko pokryć np. wewnętrzną część danego elementu.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o malowaniu proszkowym w JARD Creative, napisz do Nas na adres biuro@jardcreative.com!