W poprzednich artykułach dotyczących druku 3D poruszyliśmy temat historii oraz szczegółowo omówiliśmy najpopularniejsze rodzaje technologii. W dzisiejszej części przybliżamy najważniejsze pojęcia związane z jedną z najnowocześniejszych współcześnie technologii druku 3D.

Filament oznacza nazwę materiału do druku 3D przeznaczonego dla drukarek 3D drukujących w technologii FDM. Filament to żyłka plastiku (ABS, PLA, nylon, inne), która jest nawinięta na szpulę zakładaną na drukarkę 3D. Występuje w dwóch standardach – 1,75 mm i 3 mm (chociaż zdarzają się średnice 2,8 mm). Ilość filamentu na szpulach jest podawana w kg, standardowo jest to 0,5 / 0,75 lub 1 kg.

STL to podstawowy format plików przestrzennych wykorzystywanych w druku 3D. Format STL został opracowany przez Charlesa Hulla z 3D Systems i udostępniony. Model zapisany w tym formacie stanowi siatkę trójkątów. Skrót STL pochodzi od „StereoLithography” jak również „Standard Tessellation Language„. Praktycznie wszystkie programy do modelowania 3D mogą wyeksportować przedmiot do tego formatu.

Wypełnienie (Infill) oznacza wydruki wykonywane w technologii druku 3D, które mogą mieć ustawiany różny stopień wypełnienia wnętrza. Bardzo rzadko wykonuje się modele o pełnym wypełnieniu chyba, że wymaga tego specyfika projektu lub jego przeznaczenie. Modele koncepcyjne mogą być z powodzeniem drukowane z wypełnieniem na poziomie 20%, 10% a nawet 5%, jeżeli pozwala na to geometria przedmiotu. Do wypełnienia wykorzystywane są różne wzory np. kratka, lub plaster miodu. Wybranie odpowiedniego wzoru i proporcji wypełnienia pozwala na budowanie wytrzymałych konstrukcji przy mniejszym wykorzystaniu materiału, a więc i niższym koszcie. W zależności od materiału, wypełnienie ma również wpływ na naprężenia powstające podczas wydruku.

Wysokość warstwy określa dokładności z jaką drukarka 3D nanosi kolejne warstwy materiału. Dotyczy pozycjonowania osi Z drukarki 3D. W technologii FDM standardowa wysokość drukowanej warstwy wynosi 0,1 – 0,2 mm (100 – 200 mikronów). Możliwy jest wydruk z większą dokładnością (np. 0,05 mm / 50 mikronów), ale ma to sens tylko w przypadku głowicy drukującej o odpowiednio mniejszej średnicy (np. 0,3 mm). W drukarkach 3D drukujących z żywicy wysokość warstwy wynosi standardowo 0,02 – 0,05 mm (20 – 50 mikronów), z tym że można z powodzeniem drukować na jeszcze niższych warstwach.

Raft stanowi element wydruku 3D wykorzystywany w drukarkach 3D drukujących w technologii FDM. Polega na tym, iż urządzenie drukuje najpierw kilka warstw materiału w specyficzny sposób, a następnie buduje docelowy model na nich. Raft zawsze ma większą powierzchnię od reszty wydruku. Zapewnia lepszą przyczepność do stołu oraz zapobiega podwijaniu się krawędzi wydruku. Ponadto, w drukarkach 3D wyposażonych w perforowany stół roboczy, zapewnia gładką powierzchnię spodu wydruku. Przy perforacji spód wydruku jest wtłaczany w perforowane otwory zostawiając charakterystyczne wypustki na powierzchni. Po zakończonej pracy, Raft jest odrywany od modelu.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej, napisz do Nas na adres: biuro@jardcreative.com