FDM - Fused Deposition Modeling – technologia druku 3D z termoplastów jak ABS, PLA lub nylon. Polega na tym, iż materiał w formie żyłki jest wprowadzany do głowicy drukującej, gdzie w temperaturach 190ºC – 280ºC jest przekształcany do stanu półpłynnego i rozprowadzany warstwa po warstwie, tworząc gotowy model przestrzenny.
 
SLA - Stereolitografia – technologia druku 3D stworzona w 1984 roku przez Charlesa Hulla, późniejszego założyciela 3D Systems. Jest to pierwsza technologia druku 3D na świecie, która polega na utwardzaniu żywicy światłem lasera. Charakteryzuje się wysoką dokładnością dochodzącą, pod względem rozmiarów drukowanych warstw, do poziomu nawet kilku mikronów. Ma zastosowanie w przemyśle przy prototypowaniu bardzo dokładnych i precyzyjnych detali, jak również w medycynie i jubilerstwie do tworzenia modeli pod kątem form odlewniczych. Wadą tego procesu jest bardzo wolny proces druku 3D oraz problem z przechowywaniem samych żywic, które muszą być chronione przed światłem.
 
DLP - Digital Light Processing – technologia druku 3D z żywic światłoutwardzalnych, polegająca na naświetlaniu kolejnych warstw żywicy światłem emitowanym przez projektor. Projektor emituje obraz, który tworzy pojedynczą warstwę modelu. Następnie wylewana jest kolejna warstwa żywicy i projektor emituje kolejny obraz. Wydruki wykonane w tej technologii charakteryzują się wysoką dokładnością na poziomie kilkudziesięciu mikronów. Niestety proces druku 3D jest dość długotrwały. Technologia DLP ma zastosowanie w medycynie, protetyce, jubilerstwie oraz elektronice i przemyśle w kontekście detali o wysokim stopniu odwzorowania szczegółów.
 
PolyJet/MJM - Technologia druku 3D opracowana przez firmę Objet (obecnie Stratasys). Polega na natryskiwaniu żywicy światłoutwardzalnej na stół roboczy i utwardzaniu jej za pomocą światła UV. Charakteryzuje się wysoką dokładnością wydruków, nie wymaga specjalnej obróbki i wykończenia po skończeniu pracy. Ma zastosowanie przede wszystkim w przemyśle i medycynie. Jest równocześnie dość drogą technologią, zarówno jeśli chodzi o koszt maszyn, jak i materiałów eksploatacyjnych.
Nazwa MJM (Multi Jet Modeling) jest nazwą własną tej technologii używanej przez firmę 3D Systems, która również produkuje maszyny w tej technologii.
 
CJP - Color Jet Printing – technologia druku 3D polegająca na drukowaniu pełnokolorowych obiektów z proszku gipsowego. Polega na wysypywaniu sproszkowanego materiału na całą powierzchnię komory roboczej o zadanej wysokości warstwy, a następnie na selektywnym nanoszeniu specjalnego lepiszcza spajającego poszczególne warstwy. W trakcie nanoszenia lepiszcza, jest również nanoszony odpowiedni dla danego punktu kolor. Po zakończonym procesie druku 3D, model jest wydobywany z niezespolonego proszku i oczyszczany.
Technologia CJP jest jedną z najdokładniejszych technologii druku 3D, jednak uzyskane modele mają tylko i wyłącznie charakter koncepcyjny, ponieważ z uwagi na rodzaj materiału, nie mają odpowiedniej wytrzymałości, aby traktować je w sposób użytkowy.
 
SLS - Selektywne Spiekanie Laserem (Selective Laser Sintering) – technologia druku 3D polegająca na spiekaniu w wysokich temperaturach sproszkowanych polimerów. Proces druku 3D polega na rozprowadzaniu warstw sproszkowanego materiału, a następnie selektywnym spiekaniu go warstwa po warstwie, aż do momentu uzyskania gotowego modelu przestrzennego.
Drukarki 3D drukujące w technologii SLS należą obok urządzeń DMLS do najbardziej skomplikowanych i przez to najdroższych na rynku. Do ich obsługi wymagana jest odpowiednia infrastruktura i zaplecze techniczne, jak również wysoko wyspecjalizowany personel.

DMLS -Direct Metal Laser Sintering – technologia druku 3D ze sproszkowanego metalu spiekanego selektywnie światłem lasera. Proces druku 3D polega na rozprowadzaniu warstw sproszkowanego metalu, a następnie selektywnym spiekaniu go warstwa po warstwie, aż do momentu uzyskania gotowego modelu przestrzennego. Po skończonym procesie druku 3D, model należy usunąć (odkroić) ze stołu roboczego.
Drukarki 3D drukujące w technologii DMLS należą do najbardziej skomplikowanych i przez to najdroższych na rynku. Ceny maszyn drukujących z metalu zaczynają się od kwot na poziomie 1 mln PLN. Do tego wymagane są odpowiednia infrastruktura i zaplecze techniczne, jak również wysoko wyspecjalizowany personel do obsługi tego typu urządzeń.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o druku 3D, napisz do Nas na adres biuro@jardcreative.com!