Druk 3D jest technologią addatywną, polegająca na nakładaniu kolejnych warstw materiału tworząc trójwymiarowy obiekt. Jej przeciwieństwem jest technologia subtraktywna, gdzie z bryły materiału jest wycinany (np. frezowany) docelowy model. Modele są wykonywane na podstawie pliku cyfrowego posiadającego najczęściej rozszerzenie .stl. Model jest zamieniany za pomocą specjalnego oprogramowania w ciąg komend maszynowych, które umożliwiają drukarce 3D stworzyć (wydrukować) pożądany obiekt przestrzenny.

Prace koncepcyjne nad technologią druku 3D rozpoczęły się jeszcze w latach 60-tych XX wieku, lecz za jej początek uważa się rok 1984, gdy Charles Hull – późniejszy założyciel firmy 3D Systems, opracował pierwszą technologię druku 3D – SLA (stereolitografia) oraz plik do opisywania modeli przestrzennych na bazie trójkątów o rozszerzeniu .stl. W Polsce początki druku 3D sięgają drugiej połowy lat 90-tych, gdy pierwsze urządzenia drukujące w trzech wymiarach zaczęły pojawiać się na uczelniach technicznych. Pierwsze firmy świadczące usługi druku 3D pojawiły się w połowie lat 00-nych, wtedy też narodziła się polska branża druku 3D.

Druk 3D ma największe zastosowanie w przemyśle. Służy przede wszystkim do szybkiego prototypowania (rapid prototyping), czyli tworzenia modeli koncepcyjnych, na bazie których są tworzone docelowe produkty lub ich elementy w innych technologiach przemysłowych (np. wtrysk). Ponadto, druk 3D jest wykorzystywany w medycynie i stomatologii (tworzenie prototypów implantów) oraz architekturze i designie. Po roku 2010 nastąpił bardzo dynamiczny rozwój branży tzw. niskobudżetowych drukarek 3D opartych o technologię FDM, który spowodował popularyzację całej technologii na świecie. Dziś druk 3D jest używany w bardzo szerokim zakresie również przez użytkowników indywidualnych, do tworzenia najprzeróżniejszych modeli mających charakter hobbystyczny lub rozrywkowy.

Druk 3D dzieli się na szereg zróżnicowanych technologii. Do najważniejszych i najpopularniejszych należą:

  • FDM – druk 3D z termoplastów (np. ABS , PLA, nylon)
  • SLA – druk 3D z żywic utwardzanych światłem lasera
  • DLP – druk 3D z żywic utwardzanych światłem projektora
  • PolyJet / MJM – druk 3D z żywic utwardzanych światłem UV
  • CJP – druk 3D w pełnym kolorze z proszku gipsowego utwardzanego lepiszczem
  • SLS – druk 3D ze sproszkowanych polimerów spiekanych światłem lasera
  • DMLS – druk 3D ze sproszkowanych metali spiekanych światłem lasera.